×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
true
false

کارگاه آموزشی طرح بیان با مشارکت ستاد اقامه نماز و معاونت فرهنگی مرکز مدیریت خواهران استان یزد برگزار شد.

این کارگاه با حضورحجه الاسلام رحیمیان از اساتید مرکز تخصصی نماز در جمع ۱۰۰ نفر از یاوران نماز استان یزد برگزار شد.

حجه الاسلام رحیمیان به بررسی شیوه های دعوت به نماز پرداخت و بیان داشت:

چند شیوه ی مورد نیاز که باید طلاب مد نظر داشته باشند شامل شیوه تدریجی و شیوه صحیح بیان احکام و شیوه زمینه سازی و در آخر شیوه ورود به قلب مخاطب از دریچه نیاز و نگرانی و علایق می باشد.که شیوه های دیگری هم هست که در این جلسه به بررسی این شیوه ها می پردازیم.

وی در بیان شیوه تدریجی به آیه ۲۱سوره نور اشاره کرد و گفت:در این آیه خداوند به زیبایی به شیوه تدریجی جلب مخاطب به نماز پرداخته و آن شامل این مورد است که باید قدم به قدم این شیوه انجام گیرد و نباید توقع گام های بلند از شخص بی نماز برای قبول سخنانمان داشته باشیم.

و زیاده روی در این روش باعث نفرت و دلزدگی مخاطب می شود.

وی در ارائه شیوه بیان احکام به بیان احکام نماز پرداخت و اظهار داشت که:

یک مبلغ برای بیان احکام نماز در ابتدا باید شرایط نماز را خوب بداند و خوب انتقال دهد.که اگر احکام درست و به جا گفته نشود و باعث بد فهمی مخاطب قرار بگیرد باعث مشکلاتی برای مخاطب از جمله وسواس و ..می شود. در شرایط نماز  باید به شرایط صحت و شرایط قبولی و کمال نماز توجه داشت.نماز می شود صحیح باشد ولی قبول نباشد و مخاطب را به کمال نرساند.

استاد مرکز تخصصی نماز به شیوه زمینه سازی نماز اشاره کرد و اذهان داشت:

برای اینکه شخص با نماز باشد باید زمینه سازی از قبل شده باشد از جمله ازدواج.زمان انعقاد نطفه.دوران بارداری و شیر دهی و نام گذاری بر فرزند و اذان و اقامه هنگام تولد .اگر در این موارد وقت شود می توانیم فرزندانی نماز خوان داشته باشیم.

وی در ادامه به شیوه ورود به قلب مخاطب از دریچه نیاز و نگرانی و علایق پرداخت و بیان داشت:

در این شیوه باید با مخاطب از طریق یکی از این موارد وارد شد مثلا در دختران جوان از راه علایق او به زیبایی و آرایش وارد شد و با برانگیختن عواطف او مطالب خود را به او القا کرد.

و برای بقیه گروه های مخاطب نیز باید از راه و روش خاص خودش وارد شد.

حجه الاسلام رحیمیان در خاتمه به این نکته اشاره کرد که باز کردن گره ذهنی و پاسخ به شبهات می تواند راهی باشد برای جذب بی نمازها به نماز باشد. و همچنین با پخش کلیپ های مرتبط با موضوع مورد بحث باعث جذاب بودن کلاس و تاثیر گذاری بیشتر مطالب بر مخاطبین شد.

false
false
true
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*