×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
true
false

دوره تکمیلی یاوران نماز استان یزد با همکاری ستاد اقامه نماز و معاونت فرهنگی مرکز مدیریت استان یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان، دوره تکمیلی یاوران نماز با حضور حجه الاسلام دهشتی کارشناس علوم تربیتی در جمع ۱۰۰نفر از طلاب و یاوران نماز استان یزد برگزار شد.

حجه الاسلام دهشتی به آثار و ابعاد اجتماعی و فردی نماز پرداخت و گفت: در بررسی آثار نماز بر شخصیت افراد باید به این ۷مرحله توجه داشت و با شناخت این مراحل میتوانیم علل و عوامل بی نمازی و ترک نماز را در افراد بدست آورد. این ۷مرحله شامل هستی شناسی،خود شناسی،خداشناسی،هدف شناسی،راه شناسی،راهنماشناسی و مانع شناسی می باشد.

وی در ادامه به مبحث هستی شناسی پرداخت و بیان داشت:برای شناخت هستی شناسی باید ابتدا از جایگاه انسان در محل زندگیش شروع کنیم و با مقایسه خودش با جهان اطرافش و بعد مقایسه کره زمین با منظومه شمسی، و سیاره های آن و کهکشان راه شیری و مقایسه کهکشان های آسمان اول که بالغ بر ملیاردها کهکشان در آن وجود دارد و با این اوصاف جایگاه انسان در کجای این جهان هستی قرار دارد و آیا خداوند با این عظمت و بزرگی نیازی به نماز ما دارد بلکه این ماهستیم که نیازمند عبادت و پرستش چنین خدایی هستیم.

استاد علوم تربیتی در ادامه با توجه به این آیه که از نشانه های خلقت خداوند این است که انسان را از خاک آفریده است .به  مرحله انسان شناسی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از معجزات خداوند در خلقت انسان این است که او را از آب و خاک آفریده و همه عناصر و مواد معدنی مورد نیاز ش در خاک و آب موجود است.

قابلیت انسان در آفریش نامتناهی است .انسان برای رسیدن به معرفت الله باید از نفس پرستی عبور کند.

در وجود انسان دو بعد وجود دارد یک غریزه و دیگری فطرت است.در اسلام خداوند گفته غریزه را تعدیل کنید و فطرت را پرورش دهید و آنرا تقویت کنید که باعث کمال انسان می شود.

وی در ادامه به مسئله عبادت و عبودیت پرداخت و اذعان داشت:ظرفیت سازی و آماده شدن برای در یافت و فیض رحمت بی نهایت فقط باید به سمت نور و با نور حرکت کرد. باید در مقابل گناه استقامت داشت و برای بدست آوردن این استقامت باید عبادت کرد که از جمله بهترین عبادتها نماز می باشد.

نیایش و عبادت از ضروریات زندگی بشر است و همگان به آن نیاز دارند.

حجه الاسلام دهشتی با توجه به مطالب گفته شده به بحث استعانت نماز پرداخت و اظهار داشت:چون بواسطه نماز نفس وسیع می شود و روح انسان به عالم قدس اوج میگیرد.انسان را دریا دل میکند و ظرفیت نفس او را بالا می برد.

وی به آثار فردی و اجتماعی نماز اشاره کرد و گفت:از جمله آثار فردی نماز شامل آثار زیستی بهداشتی.آثار عبادی معنوی.آثار شناختی اندیشه ای.آثار اخلاقی رفتاری می باشد. و آثار اجتماعی نماز شامل روابط خانوادگی.رابطه نماز و اجتماع و جامعه و روابط بین الملل و فرهنگ و ارتباط نماز با اقتصاد و سیاست می باشد.

استاد مرکز تخصصی نماز در ادامه به فلسفه وضو  و نماز اشاره کرد و بیان داشت:تمام حرکات و اذکار نماز دارای فلسفه خاص خود می باشد.مثلا وضو یا تیمم با آب و خاک باعث آرامش انسان می شود و علتش این است که او از آب و خاک آفریده شده و این خود زمینه آرامش اوست.همچنین نیت کردن در اعمال عبادی بسیار مهم است که از ارکان نیت توجه و تمرکز و تلقین می باشد.

وی در خاتمه به فلسفه پرهیز از نجاسات پرداخت و گفت:برای هر کدام از نجاسات فلسفه خاص خود وجود دارد مثلا خون نماد خشونت انسان است.مردار نماد مردگی. خاک نماد بی غیرتی.کافر نماد کفر.شراب نماد سستی می باشد .و با شناخت فلسفه آنها دیدگاه انسان را نسبت به وظایفش مشخص و تغییر می دهد.

false
false
true
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*